Kastela

Miasto Kastela położone jest pomiędzy Splitem i Trogirem i składa się z siedmiu mniejszych miejsc zwanych Stafilic, Novi, Stari, Luksic, Kambelovac, Gomilica i Sucurac. Kastela rozciąga się na 17km wzdłuż wybrzeża. Wschodnia część Kasteli jest częścią przemysłową z dwoma fabrykami i kilkoma centrami handlowymi, natomiast część zachodnia ukierunkowana jest na turystykę.

Na Kastelansko polje, które znajduje się pod zboczami góry Kozjak, uprawia się wiele roślin, ale najbardziej popularne są oliwki, winogrona i wiśnie.

Kastela była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w jaskiniach, a także kościoły z różnych epok i starożytne wille.

Wzdłuż 17km wybrzeża Kasteli znajduje się wiele plaż. Do najciekawszych należą:
– Plaża Divulje – położona w zachodniej części Kasteli, niedaleko lotniska w Splicie. Plaża jest żwirowa, a morze płytkie, odpowiednie dla dzieci. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole.
– Plaża Bile – uważana za najpiękniejszą plażę w Kastel Stafilic. Jest to 600-metrowa plaża żwirowa, idealna dla rodzin z dziećmi. Ponieważ na plaży nie ma zbyt wiele naturalnego cienia, należy zabrać ze sobą parasol. Plaża ma prysznice i dwa bary.
– Plaża Gabine to żwirowa plaża z naturalnym cieniem, odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Jest ona zlokalizowany w pobliżu fortu Nehaj. Na plaży znajduje się bar z muzyką na żywo.
– Plaża Petrova Njiva jest skalistą plażą, odpowiednią dla dorosłych. Obok plaży cień zapewniają sosny.

W 1909 roku pierwszy pensjonat z plażą został otwarty w Kastel Luksic. W 1928 roku w Kastel Stari został otwarty Hotel Palace, który był wówczas najbardziej reprezentacyjnym obiektem turystycznym Riwiery Kasteli.
Obecnie noclegi w Kasteli są w większości prywatne: apartamenty i pokoje w prywatnych domach, które podobnie jak apartamenty City View we Wrocławiu, oferują pełen komfort, wygodę i niezależność. W Kasteli są także dwa kempingi: U Dragana i Bilus.

Park Vitturi (ogród botaniczny) znajduje się w Kastel Luksic i rozciąga się na powierzchni 7450m2. W 1968 roku został ogłoszony pomnikiem przyrody i kultury. Jest to park historyczny, w którym zachowały się niektóre ze starych gatunków cyprysów, sosny Aleppo. Szczególnie interesujące są egzotyczne drzewa.

W Kastel Stafilic można zobaczyć 1500-letnie drzewo oliwne o nazwie Mastrinka, o wysokości 10m. Zostało ogłoszone pomnikiem przyrody w 1990 roku.

Biblijny ogród Stomorija znajduje się u stóp góry Kozjak, na polach Kasteli. W tym miejscu zbudowano w 1189 roku kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Spiljany, dziś nazywany Panny ze Stomoriji. Przez stulecia rosły tutaj rośliny takie jak figi, drzewa oliwkowe, winorośl i inne rośliny wymienione w Biblii, jak również drzewo Judasza.

W odnowionym zamku Vitturi można zwiedzić Muzeum Kasteli.

Co roku, w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia odbywają się Noce Kultury Kasteli; organizowane są wystawy sztuki, przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej i popularnej, tańce ludowe, imprezy sportowe i festyny.

Ponieważ Kastela znajduje się obok drugiego co do wielkości miasta Chorwacji, Splitu, można do niej dotrzeć wszystkimi środkami transportu; wszystkie autobusy lub pociągi jadące do Splitu przechodzą przez Kastelę lub tuż obok. Najbliższe lotnisko Split znajduje się de facto w Kasteli.

Może Ci się również spodoba