Katedra w Dubrowniku

Dubrownicka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi często wiązana jest z dwiema legendami. Jedna mówi o ślubie angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce, a druga o niewyobrażalnym bogactwie skarbca katedry, która ma potwierdzać reputację Dubrownika, jako ośrodka handlu złotników od XI do XIII wieku. Podejrzliwy i ostrożny lud Dubrownika zabezpieczył w owym czasie majątek, który przechowywano w katedrze. Do skarbca można było dostać się posiadając trzy klucze. Jeden należał do rektora, drugi do biskupa, a trzeci do sekretarza Republiki. Otwarcie drzwi skarbca jest możliwe jedynie wtedy, gdy owe trzy klucze zostaną użyte jednocześnie.

W miejscu obecnej katedry, stała niegdyś romańska świątynia. Kościół został zbudowany w okresie między XII a XIV wiekiem, a swą konstrukcję zawdzięczał angielskiemu królowi Ryszardowi Lwie Serce, który po przeżyciu katastrofy statku w 1192 roku w pobliżu wyspy Lokrum, obiecał przekazać miastu pieniądze na budowę dużego kościoła. Ta wyjątkowa, romańska bazylika z kopułą została całkowicie zniszczona podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1667 roku.
W tym czasie, kuratorem, a później rektorem Biblioteki Watykańskiej, był Stjepan Gradić, znany historyk, filozof, poeta i dyplomata, który wykorzystał swoje wpływy, aby odbudować świątynię. Udało mu się sprowadzić do Dubrownika najwybitniejszych włoskich architektów, którzy zrealizowali wizję Gradica, marzącego o nowej katedrze w stylu barokowym. Budowę katedry rozpoczęto w 1672 roku. Trwała on wiele lat i wielu mistrzów budowlanych zostało w nią zaangażowanych. Ostatecznie zakończono ją w 1713 roku. Wnętrze tego trójnawowy kościoła z kopułą zawiera kilka cennych ołtarzy. Na uwagę zwracają dzieła wielkiego Tycjana i jego warsztatu (poliptyk Wniebowzięcia Panny Marii z XVI wieku) nad głównym ołtarzem.

Katedra Dubrownika jest doskonałym przykładem bogatej historii i sztuki miasta oraz intrygującym obiektem archeologicznym, który otwiera wiele pytań na temat pierwszego tysiąclecia Dubrownika. Atrakcyjne kwatery Chorwacja oferuje wokół miasta, więc warto wziąć pod uwagę wizytę w dubrownickiej katedrze. Podczas prac konserwatorskich archeolodzy odkryli szczątki kolejnej katedry, starszej niż w stylu romańskim. Ustalono, że katedra ta powstała w VIII wieku. Stanowi więc ona dowód na to, iż miasto już wtedy było rozwiniętą społecznością miejską.

Może Ci się również spodoba