Morskie Organy w Zadarze

Zaledwie kilka kroków od przeprawy promowej Ancona- Zadar, która znajduje się na północno- zachodnim krańcu zadarskiej promenady, jest niezwykły obiekt architektury miejskiej, będący jednocześnie ogromnym instrumentem muzycznym. Mowa o Zadarskich Organach Morskich, które pełnią obie te funkcje.

Zostały one zaprojektowane przez architekta Nikolia Basica, a wykonano je z pomocą kilku ekspertów: prof Vladimir Androcec z Inżynierii Cywilnej Uniwersytetu w Zagrzebiu był konsultantem w sprawach hydrauliki, rury zostały wykonane przez Gorana Jezina, znany warsztat artystyczny – Heferer z Zagrzebia wykonał 35 gwizdków dla każdej rury, dostrojony został przez prof. Ivica Stamac z Zagrzebia. Organy oddano do użytku w kwietniu 2005 roku. Przechwytują one ruch fal i przekształcają w dźwięki. Nieco żałobną muzykę, która obrazuje w ten sposób morze, wiatr i niebo.

„Muzyka” jest tworzona przez 35 polietylenowych rur o różnych długościach i rozmiarach na których osadzono gwizdki, odgrywające siedem akordów w pięciu tonacjach, w momencie, gdy morze wpycha przez nie powietrze. Rury są wbudowane w kamienne schody, rozciągające się na długości 70 metrów wzdłuż wybrzeża. Jest to siedem stopni, każdy z własną tubą.
Tuż w pobliżu noclegi Zadar oferuje turystom, którzy mogą podziwiać ten obiekt o każdej porze dnia i nocy.

Morskie Organy łączą ludzką inwencję i umiejętności z energią morza, fal, pływów i wiatru. Jest to również miejsce relaksu, kontemplacji i rozmowy.

Projekt Basica wygrał z 206 innymi projektami Europejską Nagrodę w kategorii Miejskiej Przestrzeni Publicznej w 2006 roku w Barcelonie i obecnie jest najcenniejszym pomnikiem Zadaru i jego współczesną ikoną.

Może Ci się również spodoba