O Dalmacji

Południowa Chorwacja, czy też Dalmacja jest jednym z najstarszych regionalnych i geograficznych terminów w tej części Europy. O długości około 400 km i szerokości 70 km, Dalmacja jest długim nadmorskim pasem Chorwacji, otoczonym górami Velebit, Dinara i Kamesnica. Dalmacja to region o powierzchni 12.103 km ² z liczbą ludności 980.000, w którym głównymi ekonomicznymi generatorami są turystyka, handel, przemysł i rolnictwo.

Nazwa Dalmacja w sensie administracyjnym dzisiaj nie istnieje. Geograficznie dzieli się na północną, środkową i południową Dalmację, a administracyjnie na cztery powiaty: Zadar, Sibenik-Knin, Split-Dalmacja i Dubrovnik-Neretva.

Klimat Dalmacji kształtowany jest z jednej strony przez Adriatyk, a z drugiej przez góry Dinara. Tak więc istnieją dwa typy klimatu: w nadmorskiej części śródziemnomorski i łagodny kontynentalny w głębi lądu (Zagora). Śródziemnomorski klimat znany jest z jasnego i błękitnego nieba z dużą liczbą dni słonecznych. Wyspa Hvar ma 2718 godzin słonecznych w roku, co jest najwyższą średnią w Europie. Średnie temperatury w nadmorskiej części to: 6ºC do 11ºC w styczniu, 21ºC do 27ºC w sierpniu, temperatura wody wynosi 12ºC zimą i 25ºC w okresie letnim.

Cztery z ośmiu chorwackich parków narodowych znajdują się w regionie Dalmacji: NP Paklenica, Krka, NP Mljet i NP Kornati. Ponadto, istnieją trzy parki przyrody w Dalmacji: południowych Velebitów, Telasćica i Biokovo.

Podczas wakacji w Dalmacji turyści mogą wybierać między porywającym pięknem stworzonych przez naturę obiektów, a tymi, które są dziełem ludzkich rąk. Dalmacja obfituje w kulturalne i historyczne zabytki kultury śródziemnomorskiej, starożytne, rzymskie zabytki, pomniki z okresu wczesnego średniowiecza, romańskie dziedzictwo sakralne oraz jest tu szereg dobrze zachowanych miejskich jednostek charakterystycznych dla Morza Śródziemnego.

Cztery z sześciu miejsc, które są chronione przez UNESCO jako światowe dziedzictwo kultury znajdują się w Dalmacji: Pałac Dioklecjana w Splicie, miasta Dubrovnik i Trogir oraz katedra św. Jakuba w Sibeniku.

Ten przybrzeżny region charakteryzuje się zacisznymi zatokami, plażami, wyspami. Ze względu na dzikie wybrzeże i liczne wyspy różnej wielkości i topografii, nurkowanie, żeglarstwo, spływy kajakowe i inne zajęcia na świeżym powietrzu są bardzo popularne w tej części Chorwacji. Wybrzeże Dalmacji znane jest z ciepłego morza, stałych wiatrów i malowniczych wysepek.

Zadar, Sibenik, Trogir, Split i Dubrownik to wspaniałe, ponadczasowe średniowieczne miasta z szerokimi nadmorskich bulwarami, fontannami z marmuru, klasztorami, gotyckimi, renesansowymi i barokowymi zabytkami. Podczas okresu letniego jedzenie, sztuka i muzyka wypełniają teatry, kina, galerie i ulice tych miast, a atmosfera jest wręcz niezwykła. Atrakcyjne turystyczne riwiery i ośrodki rozprzestrzeniają się wzdłuż całego wybrzeża Dalmacji: Omis, Makarska, Vodice i Rogoznica są jednymi z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Chorwacji.