Omis

Omis to małe miasto i port przy ujściu rzeki Cetina, 26 km na południe od Splitu. W XIII i XIV wieku Omis był siedzibą piratów (Omiški gusari), którzy wykorzystywali swoje szybkie łodzie Sagittae (strzałka), aby atakować statki handlowe u ujścia rzeki. Gdy tylko atak przebiegł pomyślnie, piraci wycofywali się z łupem w górę rzeki Cetina, dokąd statki handlowe i ich eskorty nie mogły ich ścigać.

W tym okresie piracki Omis był najbardziej przerażającym miejscem wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Republiki handlowe, takie jak Wenecja czy Dubrownik, dokonały z nimi umów o nieagresji, za które wypłacono Omis wysokie kwoty. Republika Wenecka i Papież próbowały położyć kres potędze piratów z Omis, wysyłając krzyżowców. Pierwszy atak został pokonany przez piratów, natomiast drugi położył kres omiskim piratom.

Po tym okresie miasto stało się częścią Królestwa Bośni, a później zostało sprzedane Republice Weneckiej. Po upadku Republiki Weneckiej Omis, jak większość Chorwacji, stał się częścią Cesarstwa Austriackiego i pozostał pod austriacką władzą aż do I wojny światowej, z wyjątkiem 10-letniego okresu, na początku XIX wieku, kiedy to Omis był pod francuskimi rządami.

Dziś jest to bardzo popularna miejscowość wśród turystów. Miasto liczy około 15.000 mieszkańców. W sezonie wakacyjnym ilość przebywających tu osób zwiększa się trzykrotnie, a większość turystów zakwaterowanie znajduje w prywatnych, rodzinnych kwaterach. Duża część nieruchomości w Chorwacji należy do zagranicznych właścicieli, którzy oferują swoje domy i apartamenty na wakacyjny wynajem (liczne oferty sprzedaży tego typu obiektów można znaleźć w polskojęzycznym serwisie abierto.pl). Turystyka jest głównym źródłem dochodu dla miasta, które żyje także z hodowli, rybołówstwa i przetwórstwa spożywczego.

W okresie zimowym miasto jest naprawdę bardzo spokojne, ale co roku, na przełomie kwietnia i maja, kiedy morze jest wystarczająco ciepłe dla większości pływaków, życie w Omis zaczyna toczyć się szybciej, wiele osób ze Splitu i okolicznych miejscowości przyjeżdża na urokliwe piaszczyste plaże w Omis. Również w tym okresie roku, prawie codziennie można zobaczyć wspinaczy z różnych krajów, próbujących wspiąć się na skały położone obok starego miasta. A działania sportowe, takie jak rafting, spływy kajakowe itp. zaczynają być częścią codziennego programu.

Może Ci się również spodoba