Pałac Dioklecjana w Splicie

Uważany za jeden z najbardziej imponujących ruin rzymskich, pałac Dioklecjana jest z pewnością główną atrakcją miasta Split. Ruiny te są jednymi z najcenniejszych budowli z epoki rzymskich cezarów zachowanych na wybrzeżu Adriatyku. Cesarz Dioklecjan, który dobrowolnie zrezygnował z tronu Cesarstwa Rzymskiego, na przełomie IV wieku n.e. zbudował pałac, w którym zamieszkał po przejściu na emeryturę. W 305 roku osiedlił się w tej iliryjskiej prowincji Rzymu, która dziś jest częścią Chorwacji.

Tak imponujących, starożytnych nieruchomości Hiszpania, Czarnogóra czy Portugalia nie mogą zaoferować turystom do zwiedzania. Aczkolwiek wakacje Hiszpania czy Włochy oferują z mnóstwem wspaniałych zabytków, jednakże Pałac Dioklecjana jest unikatowy w skali europejskiej.

Obiekt określany mianem pałacu był masywną konstrukcją i nie zawiera tylko samego pałacu, ale także budynki przeznaczone dla wojskowego garnizonu. Cały kompleks zajmował około 30.000 metrów kwadratowych. Dziś te ruiny leżą w samym sercu miasta Split.

Starożytna forteca stała się centrum starego miasta Splitu, z licznymi sklepami, kawiarniami, restauracjami, a także mieszkaniami, znajdującymi się w starych budynkach na wąskich ulicach pałacu – twierdzy. Około 3000 osób mieszka dzisiaj na terenie pałacu Dioklecjana.

Cesarz Dioklecjan zażyczył sobie, aby budowla była zrobiona tak, żeby mógł wchodzić do pałacu prosto ze swego statku, bez opuszczania pokładu. Dziś trudno sobie wyobrazić, że dolna warstwa pałacu Dioklecjana była pod wodą, a statek Imperatora zazwyczaj powoli przepływał między kolumnami i zatrzymywał się w sklepionych pomieszczeniach dolnej kondygnacji.

Okna w dolnych salach pałacu znajdują się w pobliżu sufitu – na wypadek podniesienia się poziomu wody – tak, że nawet w ciągu dnia oświetlenie tutaj jest słabe, nierówne. Z biegiem czasu, morze ustąpiło, a wokół pałacu powstało miasto. Niewiele pozostało w Splicie z czasów Dioklecjana – tylko pałac, pozostałości murów i bram.

Reszta starego miasta jest pokryta białymi kamiennymi budowlami z różnych epok i stylów. Pałac został zbudowany z lokalnego wapienia i białego marmuru. Pałac ma kształt nieregularnego prostokąta z licznymi wieżami w zachodnich, północnych i wschodnich elewacjach. Południowa fasada nie ma wież, ponieważ była budowana bezpośrednio z morza. Konstrukcja pałacu jest mieszanką willi i architektury castrum. Apartamenty cesarza znajdowały się w południowej części kompleksu – wzdłuż wybrzeża.

Tylko fundamenty oraz niższe piętra apartamentów przetrwały do naszych czasów. Ośmiokątne mauzoleum Dioklecjana (później zostało przebudowane na kościół chrześcijański – jeden z najstarszych na świecie) i 3 świątynie były zlokalizowane również w południowej części pałacu. Jedna ze świątyń została później przekształcona w baptysterium, pozostałe dwie zostały zniszczone.

Na skrzyżowaniu dwóch głównych dróg pałacu znajduje się tzw. perystyl. Jest to prostokątny otwarty dziedziniec ozdobiony kolumnadą i będący sercem pałacu, gdzie zbierali się najpotężniejsi obywatele rzymscy.

Pałac miał cztery bramy. Ze Złotej Bramy w północnej części twierdzy zaczynała się droga do miejscowości Solin. Srebrna Brama znajdowała się we wschodniej części, Żelazna – w zachodniej, a Brama Brązowa był od strony południowej – na brzegu morza.

Same bramy, oczywiście, nie przetrwały, ale pozostałości rzeźbionych kamiennych filarów i łuki można jeszcze zobaczyć na ich miejscu. Tu i tam w pałacu można znaleźć antyki, w tym trzy sfinksy liczące 3500 lat przeniesione do Splitu z Egiptu dla cesarza. Obecnie w ciągu dnia często można usłyszeć muzykę w pałacu. Ale szczególnie atrakcyjny pałac jest wieczorami. Gdy zapada noc, marmurowe i granitowe kolumny, zwieńczone korynckimi kapitelami, zwykle są oświetlone przez kolorowe girlandy, a wnętrza pałacu stają się piękną scenerią.

Może Ci się również spodoba