Park Narodowy Wysp Kornati

Park Narodowy Kornati zajmuje powierzchnię 220km2 i obejmuje 89 wysp, wysepek i raf oraz liczy około 238 km linii brzegowej. Został utworzony w 1980 roku.

Wyspy Kornati to grupa wysp, wysepek i raf rozsianych po Adriatyku w regionie wybrzeża Chorwacji na przeciwko miast Zadar i Sibenik.

Największą wyspą jest Kornat, od której nazwę wziął cały archipelagu. Inne większe wyspy to, Piskara, Kurba Vela, Zut, Sit, Vrgada i Levrnaka. Oprócz małej powierzchni gruntów uprawnych z drzewami figowymi, gajami oliwnymi oraz winnicami, Kornati to skaliste, pokryte cienką trawą, rzadkimi drzewami i zaroślami śródziemnomorskimi wyspy.

Ze względu na erozję powodowaną przez morze, wypas owiec i pożary, wyspy zostały pozbawione pierwotnej roślinności, a ludzie przenieśli się na bardziej gościnne wyspy. Niektóre z większych wysp były zamieszkane w okresie neolitu przez Ilirów. Sporo zamożnych rodzin z Zadaru i w późniejszym okresie z Wenecji wykorzystała wyspy do zbudowania tu swoich wakacyjnych posesji.
—–
Jeśli posiadasz wakacyjną nieruchomość, to sprawdź serwis wakac.net – bogatą bazę miejsc noclegowych w języku angielskim, dzięki której możesz trafić do zagranicznego turysty!

Holiday homes Croatia are great solution for those who are looking for unexpensive accommodation.
—–
Kornati nie mają stałych mieszkańców. Są one odwiedzane okresowo przez właścicieli tutejszych winnic i gajów oliwnych, czy też pasterzy wypasających tu owce. Morze wokół wysp jest bogate w ryby i zachwyca różnorodnością życia morskiego. Wyspy nie mają wody źródlanej, tylko woda deszczowa zebrana jest w oczkach wodnych. Unikalną cechą wysp są leżące w ich nierównych brzegach jaskinie i zatoczki. Krajobraz wapienny pokryty jest krzewami rozmarynu, jałowca, lawendy, tymianku, mirtu i szałwii. Drogi prowadzące do stromych i ogromnym klifów z widokiem na otwarte morze, delikatnie opadają w kierunku morza, kończąc się w małej zatoce z molem i jednym lub dwoma domkami rybackimi, otoczonymi sosnami, oliwkami i drzewami figowymi.

Kornati są prawdziwym rajem dla żeglarzy, nurków i wszystkich tych, którzy lubią samotność oraz nietknięte wspaniałości natury. Na Kornati istnieje 20 restauracji, które serwują dania z ryb. Na wyspy można dostać się łodzią lub poprzez organizowanie wycieczki oferowane przez agencje turystyczne. Więcej informacji można otrzymać w siedzibie parku, w Murter. Parku znajduje się około siedmiu mil morskich od wyspy Murter.

Interesujące rzeczy do zobaczenia:
Wysepka Taljuric – ze względu na owalny kształt wygląda jak talerz. Jest niebezpieczna dla łodzi, ponieważ jest często pokryta wodą.
Wyspa Piskera – druga, co do wielkości wyspa w parku narodowym, była niegdyś głównym ośrodkiem rybołówstwa na wyspach Kornati.
Mala Proversa – płytkie przejście między wyspami Dugi a Katine. Starożytne rzymskie ruiny, które były kiedyś nad poziomem morza, o długości około 90m są widoczne obecnie w morzu.
Zatoka Spinuta – resztki ruin rzymskiej fabryki soli lub stawu hodowlanego.

Łodzie wycieczkowe do Parku Narodowego Kornati są dostępne we wszystkich miejscowościach turystycznych na Riwierze Zadaru i Sibenika.

Może Ci się również spodoba