Primosten

Primosten to niewielka miejscowość położona między Sibenikiem i Splitem. Stare miasto znajduje się na małej wyspie, która jest połączona z lądem. Primosten przyciąga turystów swą ciekawą architekturą, pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą. W przeszłości jego mieszkańcy zajmowali się uprawą winorośli, oliwek, rybołówstwem, a dziś główne dochody uzyskiwane są z turystyki. Miasto jest uznaną lokalizacją na całym świecie, a duża liczba turystów wraca tu każdego roku.

Pierwsze pisemne wzmianki o Primosten odnaleziono w dokumentach z 1564 roku, pod nazwą Capusta Cista. W przeszłości było to wyspa chroniona przez kamienne mury i wieże, a w XVI wieku wybudowano most ruchomy łączący wyspiarską osadę ze stałym lądem. W późniejszym okresie most został zastąpiony przez nasyp, a Primosten stał się półwyspem.

Plaża Velika Raduca znajduje się na półwyspie Raduca. Plaża jest kamienista z ładnym wejściem do morza, jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Plaże na półwyspie Raduca są popularnymi miejscami do pływania zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, także w sezonie często są tu wielkie tłumy. W pobliżu plaży znajduje się płatny parking. Na plaży dostępne się szatnie, prysznice i toalety, można wypożyczyć leżaki i parasole. Biorąc pod uwagę, że większość hoteli znajduje się w tej części Primosten, plażowicze mają do dyspozycji szereg dodatkowych udogodnień, takich jak korty tenisowe, siatkówka, badminton … Na plaży znajduje się bar, gdzie można się odświeżyć i restauracja oferująca szeroki wybór dań kuchni śródziemnomorskiej.

Plaża Mala Raduca, wraz z Velika Raduca, to jedne z dwóch najbardziej znanych plaż w Primosten. Mala Raduca nie ma aż tak wiele dodatkowych udogodnień, jak Velika Raduca, ale znajduje się w jej pobliżu. Dodatkowe atrakcje na plaży Mala Raduca to trampolina dla dzieci oraz kawiarnia i bar.

Primosten to miejsce, gdzie jest w sumie 20 kilometrów plaż, głównie żwirowych i częściowo skalistych. Dlatego też, jeśli nie lubisz tłumów, które są bardzo popularne w sezonie, w Primosten można bez żadnych problemów znaleźć jakąś ukrytą zatokę by cieszyć się ciszą i spokojem. A do tego Chorwacja noclegi oferuje tu w bardzo atrakcyjnych cenach.

Największym hotelem jest Zora, dysponujący łącznie 360 pokojami. Hotel położony jest w sosnowym lesie na półwyspie Raduca, w pobliżu centrum miasta. Poza Hotelem Zora, Primosten oferuje znaczne ilości miejsc noclegowych w hotelikach rodzinnych. Duża część jednostek kwaterunkowych to domki letniskowe na wynajem, prywatne apartamenty i luksusowe wille.

Przy wjeździe do Primosten, od strony Sibenika, znajduje się kemping Adriatic o łącznej pojemności 1600 osób. Obóz położony jest na półwyspie Punta, w sosnowym lesie i rozprzestrzeniania się na powierzchni 14 hektarów. Wewnątrz obozu jest kawiarnia, restauracja, supermarket, centrum nurkowe i zaplecze sportowe.

Primosten posiada duży wybór restauracji i tawern, które oferują specjały kuchni dalmatyńskiej, przygotowanych według tradycyjnych receptur. Prawdziwe rarytasy z ryb i dania mięsne oferuje między innymi tawerna „Toni”. Fani fast foodów, pizzy i dań kuchni włoskiej bez problemu odnajdą dobrą pizzę w centrum Primosten.

Primosten jest w odległości 25km od Sibenika, najstarszego chorwackiego miasta na wybrzeżu Adriatyku. Dlatego też miłośnicy zabytków powinni wybrać się na wizytę do miasta króla Kresimira.
Różne biura podróży oferują wiele jednodniowych wycieczek z Primosten:
– do Dubrownika,
– wizyta w Medjugorje i Mostarze,
– różne wycieczki jednodniowe łodziami turystycznymi,
– wycieczka do Parku Narodowego Krka,
– wycieczka do Parku Narodowego Plitvice,
– wycieczka do Parku Narodowego Kornati.

W Primosten można znaleźć kilka supermarketów, które są w sezonie czynne codziennie w tygodniu do późnych godzin wieczornych. Również w centrum znajduje się targ rybny, market, wiele sklepów z pamiątkami, apteka, poczta …

Wieczór w Primosten warto rozpocząć w jednej z kawiarni położonej wzdłuż plaży, w centrum miasta, by jednocześnie cieszyć się napojami orzeźwiającymi i widokiem na krystalicznie czyste morze i stare miasto. Późno w nocy rozrywkę zapewnia dyskoteka Aurora, która jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych dyskotek w tym regionie, z bogatym programem w sezonie letnim.

Może Ci się również spodoba