Trogir

Trogir, położony 25km na północ od Splitu, posiada historię, której początki sięgają ponad 2000 lat wstecz. W okresie tym Trogir był pod władaniem greckim, rzymskim, weneckim, a nawet francuskim. Każda z tych nacji wpłynęły na kształt i rozwój Trogiru, każda z nich przyczyniła się do bogactwa jego dziedzictwa kulturowego.

Trogir składa się z 3 części: głównej części lądowej, Starego Miasta położonego na wyspie i z wyspy Ciovo. W 1997 roku Stare Miast Trogiru zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten może pochwalić się jednym z największych zagęszczeń obiektów kościelnych i pięknych budynków o stylu romańskim, renesansowym i barokowym na świecie.

Dzisiaj miasto jest popularnym ośrodkiem turystycznym, który podobnie jak włoskie Bibione noclegi oferuje bardzo zróżnicowane nie tylko pod względem cenowym, jak i standardu. Trogir gwarantuje blisko 20.000 miejsc noclegowych, a przemysł turystyczny stanowi najważniejszą gałąź gospodarki.

Stare Miasto jest miejscem, które obowiązkowo trzeba zwiedzić. Warto także zajrzeć do takich obiektów, jak: Katedra Świętego Wawrzyńca z XIII w. z niesamowitym portalem autorstwa mistrza Radovana; Twierdza Kamerlengo (z XV w.), położona na północnym krańcu wyspy; Zielony Rynek, gdzie można dostać wszystkie rodzaje świeżych owoców, warzyw, a także można kupić oliwę z oliwek i rakiję.

Najbardziej popularne są jednak plaże. Do najchętniej odwiedzanych należy plaża Okrug, zlokalizowana na wyspie Ciovo. Inna plaża, o której warto wspomnieć to żwirowa i piaszczysta plaża Pantan, położona kilka kilometrów za Trogirem, w kierunku Splitu. Plaża Medena to kolejna, popularna lokalizacja. Znajduje się 4-5 km od Trogiru w kierunku Primosten. Medena stanowi większy resort wakacyjny, z licznymi hotelami i apartamentami.

Będąc w Trogirze można wybrać się na następujące wycieczki jednodniowe:
– Do Splitu: Łodzią lub promem można wyruszyć rano do Splitu, gdzie koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto z Pałacem Dioklecjana.
– Park Narodowy Krka: Podróż autostradą potrwa około 1 godziny, a naprawdę warto wybrać się, by zobaczyć na własne oczy wodospady Krka.
– Wycieczka wzdłuż wybrzeża: Po drodze koniecznie trzeba zatrzymać się w miastach takich jak Marina, Primosten, czy Szybenik, gdzie trzeba zwiedzić Stare Miasto i katedrę św. Jakuba, która powinna być kolejnym chorwackim obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Przed dokonaniem rezerwacji warto rozważyć kilka kwestii – liczba noclegów na Starym Mieście na wyspie jest ograniczona i zwykle są to także najdroższe lokalizacje. Na stałym lądzie można wynająć kwatery położone wzdłuż głównej drogi oraz w Seget, który noclegi, podobnie jak kwatery Crikvenica, oferuje w atrakcyjnych cenach, a oddalony jest zaledwie kilka kilometrów od Trogiru. Główna część miejsc noclegowych położona jest na wyspie Ciovo.
W rejonie Trogiru znajdują się także4 ośrodki kempingowe – Seget, położony w odległości jedynie dwóch kilometrów od Trogiru, Vranjica Belvedere (około 5km od Trogiru), Labadusa, położony w południowej części zatoki wyspy Ciovo i Rozac (około 2km od Trogiru).

Może Ci się również spodoba