Vodice

Jednym z popularniejszych kurortów Dalmacji są Vodice, miasto liczące około 10.000 mieszkańców, położone w szerokiej zatoce, 11km na północny zachód od miasta Szybenik. Ten tętniący życiem ośrodek turystyczny z bogatą i różnorodną ofertą turystyczną przyciąga tysiące odwiedzających każdego roku. Doskonała lokalizacja pozwala na zwiedzenie największych atrakcji Dalmacji, a wspaniały klimat i morze zapewniają moc atrakcji na miejscu.

Vodice mają historię sięgającą starożytności. Warto odwiedzić liczne zabytki kultury, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Do najciekawszych należą kościół Matki Bożej na wzgórzu Okit, Wieża Coric, kościół Świętego Krzyża z dzwonnicą i kościół świętego proroka Eliasza.

Ale miejscowość zapewnia także wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynek. W centrum miejscowości położona jest duża marina z ponad 400 miejscami do cumowania, a kwatery Vodice oferują wzdłuż całego wybrzeża amatorom sportów wodnych.

W ciągu dnia można popływać i opalać się na pięknych plażach, z których najbardziej znane są: żwirowo – betonowa Hangar i piaszczysta „Plava Plaza” – szczególnie atrakcyjna dla dzieci. Warto pamiętać, że plaże w Chorwacja nie są takie jak nad Bałtykiem. I jak na przykład kwatery Świnoujście oferuje tuż przy licznych, piaszczystych plażach, tak większość kwater w Chorwacji znajduje się przy plażach kamienistych, żwirowych bądź betonowych.Dobra infrastruktura sportowa zapewnia warunki do gry w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę, jazdy na rowerze, nurkowania, fitness w morzu. Można także wypożyczyć kajak lub łódkę. Dla tych, którzy chcą zwiedzić okolicę i przepiękne, chorwackie krajobrazy, organizowane są rozmaite wycieczki. Warto wybrać się do Parku Narodowego Krka, Parku Narodowego Kornati, Centrum Sokolnictwa, Parku Naturalnego Jezioro Vransko, Skradina, Szibenika, na wyspę Prvic i na liczne stanowiska archeologiczne. Wieczory to idealny czas na długie spacery wzdłuż wybrzeża lub spędzenie go w jednej z restauracji serwującej specjały tego regionu (ryby przygotowanej na wszystkie różne sposoby, placuszki, kroštule, wino…). Ogromną popularnością cieszą się także wyprawy starem żaglowcem nocą na zwiedzanie archipelagu.

Może Ci się również spodoba