Windsurfing w Dalmacji

W ostatnich latach windsurfing w Chorwacji staje się dostępny dla wszystkich, którzy chcą spróbować swych sił w tej dyscyplinie. Duża liczba miłośników sportów wodnych, zwłaszcza jeśli chodzi o windsurfing, przyjeżdża latem do Chorwacji by doświadczyć chorwackich wiatrów i morza. Chorwacja jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy chcą spędzić wakacje pełne sportu i rozrywki. Sezon windsurfingowy zaczyna się już w maju. W Chorwacji silniejsze fale występują na południu, gdzie często osiągają wielkości ponad dwóch metrów. Ponieważ w wielu miejscach występują trudne warunki i skaliste dno, Chorwacja jest idealnym miejscem dla zaawansowanych windsurferów. Chorwackie wybrzeże od Zadaru do Splitu oferuje najlepsze warunki do uprawiania windsurfingu w tym regionie dzięki wiatrom wzdłuż wybrzeża i kanałom pomiędzy wyspami. Jest to idealny obszar dla początkujących.

Windsurfing jest bardzo popularny zwłaszcza w Dalmacji i wzdłuż Riwiery Omis w Ruskamen (5km na wschód od Omis), który stanowi, obok Bol na wyspie Brac, jedno z najbardziej popularnych miejsc do uprawiania windsurfingu w Dalmacji. W mieście Omis istnieją znakomite szkoły windsurfingowe, gdzie można nauczyć się podstaw windsurfingu. Pozwalają one w ciągu 5 godzin przygotować do tego, aby móc rozpocząć wakacje na desce windsurfingowej.

Kitesurfing lub kiteboarding to sport wodny, który wykorzystuje wiatr do żeglowania na małej desce surfingowej lub kiteboardzie. Kitesurfer lub kiteboarder używa desek z lub bez wiązań i w połączeniu z mocą dużego, sterowanego latawca pozwala osiągać bardzo duże prędkości. Oprócz jazdy, kitesurfing pozwala wykonywać różne akrobacje na wodzie. Jednym z najlepszych miejsc na wybrzeżu Adriatyku do kitesurfingu jest Bol na wyspie Brac. Tutejsza plaża, Złoty Róg jest mekką dla windsurferów. I podobnie jak apartamenty w Bułgarii, tak i tutaj zakwaterowanie jest w pełni przygotowane do zapewnienia odpowiedniego zaplecza dla amatorów deski. Alternatywnie można udać się na północ na wyspę Krk i do takich kurortów, jak Baska i Punat, które są łatwo dostępne od Zadaru. W Baska występują najsilniejsze wiatry w Chorwacji. Tutejsze wody są dość niespokojne, więc jest to miejsce najlepsze dla doświadczonych windsurferów. W przeciwieństwie do Punat, z dobrze chronionymi zatokami, oferującymi spokój, które stanowią najlepsze miejsce dla początkujących.

Może Ci się również spodoba