Wyspa Pasman

Wyspa Pasman położona jest na południe od Zadaru. Stanowi część archipelagu Zadar i jest oddzielona od stałego lądu i miast Zadar i Biograd przez Kanał Pasman. Pasman jest znana jako wyspa o największej powierzchni zielonej w Chorwacji, biorąc pod uwagę stosunek do jego całkowitej powierzchni. Szybki prąd, który zmienia swój bieg co 6 godzin, sprawia, że morze w tym miejscu jest jednym z najczystszych na Adriatyku.Wyspa liczy około 2000 mieszkańców.

Wyspa Pasman była zamieszkana już w okresie prehistorycznym. Istnieje wiele materialnych pozostałości architektury rzymskiej, kamienne inskrypcje i monety, które potwierdzają fakt, że wyspa była zamieszkana w okresie panowania rzymskiego w Dalmacji. Nazwa Pasman (Postimana) została po raz pierwszy wymieniona w zwojach z 990 roku. W przeszłości, ale także dziś, większość mieszkańców wyspy utrzymywała się z rolnictwa, produkcji oliwy i rybołówstwa.
—–
Marzysz o własnym lokum na Dolnym Śląsku? Sprawdź mieszkania sprzedaż Wrocław– atrakcyjne ceny i ciekawe lokalizacje.

Planujesz wyjazd wakacyjny i szukasz interesujących wypożyczalni aut? Oferujemy wynajem samochodów w Polsce i na świecie w konkurencyjnych cenach!
—–
W każdej osadzie na wyspie można znaleźć publiczną plażę, które w większości są piaszczyste i płytkie. W okolicy plaż znajdują się kawiarnie i bary na plaży. W północnej części wyspy znajdują się przeważnie piaszczyste plaże. Między dwoma osiedlami, Tkon i Ugrinic, istnieje nawet siedem pięknych, piaszczystych zatok. Niektóre z publicznych plaż to Vruljica, Juznja i Ugrinic.

W południowej części wyspy Pasman znajduje się kemping Sovinje, który oferuje własną plażę udystów na końcu drogi poza osadą Tkon. Plaża ta jest piaszczysta, a stała sedymentacji piasku stworzyła z niej przepiękne miejsce. Pozostałe plaże w Tkon są głównie piaszczysta i płytkie, co czyni je idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Najbardziej popularną i najbardziej znaną plażą jest piaszczysta plaża Matlovac w Zdrelac. Plaża ta słynie z krystalicznie czystego morza. W okolicy znajdują się kawiarnie, lodziarnie, boiska do siatkówki i inne obiekty, które oferują wiele atrakcji dla całej rodziny.

Piękna piaszczysta plaża Tratica, która znajduje się w osadzie Kraj słynie z piękna i krystalicznie czystej wody. Ponieważ plaża jest piaszczysta i bardzo płytka jest bardzo popularny wśród rodzin z małymi dziećmi i osób nie umiejących pływać.

Wyspa Pasman nie jest typowym miejscem turystycznym, gdyż niez znajdziey tu hoteli. Większość kwater na wyspie to prywatne domy, gdzie można wynająć albo mieszkanie lub pokój jednoosobowy.

Może Ci się również spodoba