Wyspa Ugljan

Ugljan jest jedną z wysp archipelagu zadarskiego. Zamieszkana była już w epoce kamiennej. Nazywana jest zieloną wyspą, ze względu na roślinność, która ją gęsto porasta. W większości są to krzewy, sosny, drzewa oliwne, figowce, winnice oraz inna roślinność śródziemnomorska. Wyspa ma długą tradycję rybacką oraz uprawy oliwek liczącą 2000 lat. Najbardziej znane miejscowości na Ugljan to Kukljica, Preko, Ugljan i Kali.

Wyspa ma bardzo urozmaiconą linię brzegową o długości około 20km, wzdłuż której można znaleźć urokliwe plaże, stanowiące największą atrakcję wyspy. Do najpopularniejszych należą: Mostir w centrum Ugljan, Zatoka Luka w Muline otoczona sosnami, Zatoka Cinta – otoczona dużymi, stromymi skałami, Zatoka Suha – piaszczysta otoczona poziomymi skałami i śródziemnomorską roślinnością, plaża hotelu Ugljan – można tu wynająć parasole, leżaki, rowery wodne i kajaki. Pozostałe plaże warte odwiedzenia to: Gaj w Batalaza, Garmina i Tratica w Susica, Pavlesina.

Oferta zakwaterowania na wyspie obejmuje w większości kwatery prywatne, które podobnie jak komfortowy apartament we Wrocławiu, zapewniają wygodę i pełną niezależność. Istnieje także kilka kempingów na wyspie i dwa hotele.

Na wyspie znajdują się liczne znaleziska archeologiczne, które można zwiedzać. Jednak najbardziej imponującym zabytkiem jest klasztor św. Jerome zbudowany w 1430 roku, który znajduje się w Ugljane. W Muline natomiast jest Villa Rustica, najstarszy rzymski budynek z ruinami młyna do mielenia oliwek.

Wyspa to także rewelacyjne miejsce dla miłośników przyrody. Wyspę można zwiedzać na rowerze lub odkrywać ją podczas wędrówek wyznaczonymi szlakami. Dostępny jest także wynajem łódek i kajaków. Można też spróbować swych sił w nurkowaniu.

Ugljan posiada jeden port jachtowy, zlokalizowany w Muline. Był tu port już w I wieku, kiedy to Rzymianie zadokowali tutaj swoje statki tutaj.

Na Ugljan można dostać się promem kursującym z Zadaru do Ugljan. Rejsy promowe są bardzo częste, a podróż trwa 25 minut.

Może Ci się również spodoba