Zadar

Zadar to miasto o wyjątkowej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym, a także miasto turystyki.
Specyfika tego miasta stanowi spełnienie marzeń dla tych, którzy szanują i podziwiają zabytki oraz dziedzictwo kulturowe i artystów. Zadar jest miastem zabytkiem, otoczonym historycznymi wałami, z archeologicznymi skarbami i zabytkami okresu starożytności i średniowiecza, renesansu, a także wielu współczesnych osiągnięć architektonicznych, takich jak pierwsze organy morskie na świecie. Ale jednocześnie Zadar wakacje oferuje podobnie, jak apartamenty Costa Blanca w otoczeniu wspaniałej przyrody, zapewniając wyjątkowe krajobrazy.

Zadar to miasto, w którym ogromne przestrzenie są pozostawione wyłącznie dla pieszych. Korzystając z przewodnika spacer wzdłuż brukowanych uliczek miasta to jak podróż po historii, a także doświadczenie współczesnego życia miasta. Zmęczony turysta zawsze może zrobić sobie przerwę w jednej z lokalnych restauracji, cukierni czy kawiarni. Liczne koncerty, spektakle teatralne, muzea i wystawy poszerzają ofertę Zadaru.

Miasto Zadar jest łatwo dostępne zarówno lądem, od strony morza, jak i drogą powietrzną. Posiada dobrą infrastrukturę komunikacyjną, dzięki której jest bezpośrednio połączony z większymi miastami Republiki Chorwacji, takimi jak: Zagrzeb, Rijeka, Split i Dubrownik. Podobnie jak Istria noclegi oferuje niedrogie i atrakcyjne, także i w Zadarze można znaleźć mnóstwo interesujących prywatnych kwater. Zadar posiada również liczne nowoczesne przystanie.

Prom, a także nowy port turystyczny dla dużych statków pasażerskich znajdują przy samym półwyspie (stara część miasta). Wpływający do Zadaru promem lub łodzią mogą podziwiać wspaniały widok na całe miasto (promy i statki kursują z portów: Preko, Zaglav, Mali Lošinj, Pula i Ancona / Włochy).

Lotnisko mimo iż jest małe, to jest nowoczesne, leży zaledwie 9 km od centrum i łączy Zadar z większymi miastami Republiki Chorwacji i niektórymi europejskimi stolicami. Przeloty z innych miejscowości europejskich obsługiwane są przez lotnisko w Zagrzebiu (Londyn-Stansted, Paryż-Beauvais, Berlin, Sztokholm, Bruksela-Charleroi, Marsylia, Frankfurt, Monachium, Hamburg, Zurych, Oslo-Rygge, Dublin, Manchester, Düsseldorf, Karlsruhe, Göteborg, Billund, Wrocław, Haugesund, Kolonia/Bonn, Stuttgart, Bratysława, Friedrichshafen, Warszawa i Gdańsk).

Położony w samym sercu Adriatyku, Zadar to centrum miejskie północnej Dalmacji, jak i centrum administracyjne, gospodarcze, kulturalne i polityczne regionu. Miasto liczy 75.000 mieszkańców. Wybrzeże jest mocno wcięte, a wyspy i dziewicza przyroda kuszą wielu żeglarzy do rejsu w te regiony. Archipelag liczy około 24 większych i 300 mniejszych wysepek i skał, 3 parki przyrody – Telašćica, Velebit i Jezero Vransko oraz pięć parków narodowych – Paklenica, Jeziora Plitwickie, Wyspy Kornati, Krka i Sjeverni Velebit, klasyfikując w ten sposób Zadar i jego okolice na samym szczycie chorwackiej oferty turystycznej.

Może Ci się również spodoba